Gondolom kisse mindenki elgondolkodott a cimen, hisz nem mindegy, hogy ki a kritika targya es ki a kritikus. Fiatalokrol szerentek irni. Pentek este van es a Moricz Zsigmond Korteren akadt dolgom es gondoltam ha mar itt vagyok akkor elsetalhatok kutatoi karrierem kezdetet dedelgeto intezmenyemhez. Igy hat az ELTE fele vettem az utam.

Mar utban arra fele ereztem, hogy valami nincs rendjen. Az utcak tele fiatalokkal (18 ev alattiakrol beszelek) kezukben italos uvegek, hangoskodnak, ruhazatukkal es viselkedesukkel is egyarant probaljak magukra iranyitani minden jarokelo figyelmet. Az elso gondolat ami felvillan, hogy hogyan jutnak ezek a kiskoruak alkoholhoz, hisz torveny van ra, hogy nem adhatnak kiskoruaknak semmilyen nemu szeszes italt. Es megis, minden gyerek kezeben hatalmas boros uveg lapul, netan dobozos sor. Jomagam is betoppanok egy uzletbe de mig en beerem egy Mars csokoladeval addig fiatalabb tarsaim igencsak az italos pult korul olalkodnak es vegul nagy hangosan eldontik, hogy 2 uveg "piat" vesznek es kulon fizetik, mert igy sikerult osszegyujteni a penzt ra. Az elado szova teszi, hogy a kora kisse nem stimmel de vegul is a fiatalember kisetal nagy diadalittasan az uzletbol es ket uveg boldog tulajdonosa.

Lassan setalok, igy lehetosegem van sok fiatalt szemugyre venni. Ertelem nem igazan csillog a szemukben, ekszerek, festek es furabbnal furabb oltozetek annal inkabb. Manapsag ez a csillogas. Az en idomben meg azzal dicsekedtunk, hogy ilyen vagy olyan versenyen nyertunk dijat. Ma mar sokkal inkabb azzal hivjak fel a fiatalok egymasra a figyelmet, hogy ki vannak festve, a lanyok haja ezer es ezer szinu, mindenki cigarettazik es a telefonjat babralja. Hat nem mondom, ez is valami de erdekes modon legutobbi csak a kulsosegeken alapszik. Vagyis nagy emberi ertek nem szuksegeltetik, hanem minden egyszeruen penz kerdesre redukalodik. Ha van penzed es a szuleid eleg lazak (szlengel elve cool-ak) akkor barmi lehetseges. Festet haj, kormok, villogo telefon es "divatos" ruhazat.

A ruhazat, nagyjabol street cipobol all, feliratos polok tomkelege es sokak sapkat viselnek. A lanyok nagyreszt festett hajjal viritanak es ki vannak festve, hogy neha megijedtem en magam is habar eleg sok dolgot lattam es tapasztaltam a ropke 30 evem alatt. De lehet velem van a baj es nem veluk. En lettem maradi igy 30 folott. Talan igen, talan nem?

Nem akarom hasonlitani a mai fiatalokat hisz mas idok jarnak manapsag, mas szelek fujnak de megis valamihez viszonyitanom kell. Regebb nem lehetett ennyi italozo fiatalt latni az utcakon. Lam lam demokracia. Orwell vilagaban ez lehetettlen lett volna de ma mar eluztuk mindazt ami korlatokat allit es ma csak siman elunk es gyakoroljuk a jogainkat. Kotelezettsegrol nem igazan merek beszelni, mert rogvest maradinak titulalnak.

Kerdem en, mi lesz ezekbol a fiatalokbol 5-10 ev mulva? Sikeresen tudnak majd integralodni a tarsadalomba es annak integrans reszeve vallni vagy folytatjak ezt az eletformat amit most oly nagy szakertelemmel muvelnek. Nem tudom, megvalik 10 ev mulva, hogy kiket kell majd az egyetemen tanitanom, kik fogjak vezetni az orszagot es merre haladunk majd?!

Ha kritikus szemmel nezem oket, es tisztelet a kivetel, ok a holnap Beatman-jei a nagyvarosi millieu-ben.....




Sakura


Gondolom mindenkinek furan hangzik ez a japan elnevezes pedig nem az. Valami kellemes dolgot takar, espedig a cseresznyefa viragzast. Mar sokat hallottam rola de most a ket szememmel gyonyorkodhettem benne. Persze nalunk is van tavasz unnepe es nyar unnep is, mikor kalaszba szokken a buza de ez azert mas. Egy europainak mindenkeppen mas. A francia impresszionistak lett volna mit fessenek, nem csak a tengert es a kerteket, hanem ezeket a fakat melyek viragaikkal elhalmozzak a teljes japan sziget csoportot.

Mit is kell tudni errol az unneprol. A cseresznye, mely Japanban viragzik marcius vegen, aprilis elejen honos a Himalaja siksagain, eszak Indiaban, es Kinaban is. Sot mi tobb, valoszinu, hogy japan honfitarsaink ezt a szokast adaz ellensegeiktol a kinaiaktol tanultak. A hanami biztositotta az uralkodo retegnek, hogy csodaljak a viragokat. Igy kerulnek eloszor plantalasra Kyoto kornyeken a cseresznyefak.

Erdekes, hogy Okinawa szigeten mar januarban kezd viragozni es igy jut el marcius kozepere Tokyo es Kyoto kornyekere majd halad vegig a teljes szigeten es nehany het mulva Hokkaido lakosait orvendezteti meg. A Japan Meteorologia Szolgalat minden evben megjelentet egy prognozist, hogy mikor lehet az egyes teruleteken hanami-t unnepelni. Altalaban minden iskola udvaran megtalalhato akarcsak a kozepuletek kertjeiben es a parkokban is szazaval orvendeztetik meg az arra setalokat. Valami elkepeszto amint a fakrol csak ugy omlik a rozsaszin virag. Szazaval, ezrevel, megszamlalhatatlanul.

Mit is szimbolizal? A kinaiaknal noi szepseget mig a japanoknal az elet ciklusat es megallithatatlan voltat jelkepezi. Viragzas, kibontakozas majd gyors elmulas. A II. Vilaghaboru alatt arra volt hivatott, hogy segitse a katonakat abban, hogy aldozatot hozzanak a hazaert. Erdekes modon amolyan felsegjelkent is hasznaltak a kolonialis idokben. Ezert Seoul-ban azzal emlekeztek a japan uralom aloli 50 eves felszabadulasra, hogy kivagtak minden cseresznyefat a Gyeongbok Palota kornyeken.




Ilyenkor Japanban mar csodalatos ido van es az emberek parkokban ulnek, a cseresznyefak alatt es beszelgetnek es esznek es csodaljak a termezset nyujotta varazst. Nehany kepet sikerult nekem is lencsevegre kapnom de az igazi elmenyt azt magamban hordozom es velem is maradnak az idok vegezeteig.