Valami Amerika (5. resz)

avagy a civilizaciok osszecsapasa. Amerika vs. Europa. Erdekes modon mi epitettuk, vagy hogy pontosabban fogalmazzak, nagymertekben hozzajarultunk Amerika felemelkedesehez, de megis mindezek ellenere nagyon sok europai erteket Amerika elveszitett, vagy egyszeruen csak figyelmen kivul hagy(ott), letrehozva egy pragmatikus, nagyon sajatos tarsadalmat.
Iskola rendszer es egeszsegugy. Mindketto az europai kormanyok vesszoparipaja. Az egyik, mert egeszseges polgarokra van szukseg, a masik, mert tanult emberek viszik elore a vilagot, habar szerintem minden emberre egyforman szukseg van egy tarsadalomban. Ezzel ellentetben, Amerikaban mint sok mas esetben mindent CSAK a penz, az erdek, a profit vezerel, es mint azt tudjuk ezek egyike sem nevezheto huzo agazatnak Europaban. Sok ado eltunik ebben a hatalmas "fekete lyukban", ami rovid tavon ketsegtelen, nem termel profitot, sot egyre inkabb deficitet, de hosszutavon egeszseges es ertelmes embereket biztosit(hat) a tarsadalom szamara. 

Hogy gondolkodnak minderrol Amerikaban? Penz, penz, penz! Mig Europaban minden feltetelek mellett ellatnak majd a biztositasod felol erdeklodnek, Amerikaban ez pontosan homlokegyenest forditva van. Ok elobb megkerdik, hogy van biztositasod, majd ha a valaszod "megfelelo", akkor ellatnak. Szoval ha fizettel akkor ellatnak, es sejtem jo minosegu ellatasban reszesulsz, ha meg nem, akkor magadra vess es imadkozz, hogy ne legyel beteg. (Szerk. megj.: Lehet, hogy kisse a sarkitott velemeny, de erzekeltetni akartam a kulonbseget!) Van benne racionalizmus, nem vitatom, hisz valamit valamiert, de ha ezt fogadjuk el posztulatumnak (lasd vitathatatlan igazsagnak), akkor az emberi tarsadalom semmiben sem kulonbozik a darwini elmelettol, miszerint az eletkepesek fentmaradnak, es a gyengek meg elpusztulnak. Ha ez igy van, mire volt jo a 2000 eves fejlodes? Meg mindig allati sorban vagyunk? Amerika szerint IGEN, Europan szerint NEM!

Hasonlo a helyzet az oktatasban is. Mig Europaban [meg] allithatom, hogy az oktatas ingyenes (habar mar nehol van kisebb nagyobb merteku tandij), Amerikaban az oktatas kimondottan uzlet. Ha van penzed akkor tanulsz, ha nem akkor nem tanulsz. Ez ilyen egyszeru. No persze leteznek osztondijak, de ez nem mindenkinek eleg, es ha ugy hozta a Fentvalo, Sors, vagy nevezzuk aminek akarjuk, hogy egy szegenyebb csaladban szulettel, akkor az eselyeid nagymertekben (!) csokkennek. Ahogy mondanak az amerikaiak "mindenki egyenlo esellyel indul", csak vannak eselyesebbek. Akinek tobb iskolaja van nagy valoszinuseggel minosegibb allast is tud talalni, amiert jobban megfizetik, igy hat jobb az orvosi ellatasa is, mig aki nem iskolazott az kevesbe engedheti meg maganak az orvosi ellatast, igy sokkal szerenyebb korulmenyek kozott kell elnie, es sokkal tobbet lesz/lehet beteg, es sokkal tobbet tart a felgyogyulasa, es maris az ordogi kor resze, amibol nincs szabadulas. Es ez ma megnyilvanul abban a hatalmas merteku "legalis" szegregacioban, amely athatja Amerikat, meg ha ezt nem is akarjak hivatalosan beismerni, mert hat sejtem szegyelik, de ott van, letezik, nem tudjak letagadni, csak probalnak nem beszelni rola.

Mindket rendszernek vannal elonyei es hatranyai. Mi amolyan szocialis idealokat kergetunk, mig az amerikaiak kimondottan adok-veszek pragmatikus politikat folytatnak. Nekik is valahol igazuk van, de akkor miert nevezzuk magunkat civilizaltaknak? Foloslegesen teltek el az evszazadok? Nem tanultunk semmit?
No persze az eremnek ott a masik oldala is: en dolgozom es hajtok, mig a masik nem csinal semmit es megis mindenben hasonlo elbanasmodban reszesul? Meltanyos? Nem! Ez sem jarhato, hisz igy egyesek kihasznaljak, hogy masok helyettuk is dolgoznak, es ezt sem viszi elore a tarsadalom szekeret, ahogy Orban atyank fogalmazna.

Az igazsag? Talan ott van valahol kozepen, de nehez megtalalni [...]

0 Comments:

Post a Comment