Az erem ket oldala

Ma volt egy nagyon erdekes beszelgetesem. Egy szamomra nagyon kedves es ertekes ember felhivta a figyelmemet arra, hogy o nem ugy gondolja mint en annak a tenynek a letjogosultsagat, hogy erdelyi magyarkent es roman allampolgarkent kotelessegunk megtanulni romanul. Ahogy errol elozo irasaimban is kitertem, semmilyen legalis dokumentum nem letezik (a jelen pillanatban), amely erre kotelezne barmely erdelyi magyar, roman allampolgart, hogy tudjon (kotelezoen) romanul. A kotelesseget nem is kimondottan jogi szempontbol ertettem, hanem sokkal inkabb az egyen onmagaval szemben allitott kotelessegenek.

Megjegyzes: Barmely erdelyi magyar aki a romaniai iskolarendszerben nevelkedett elvileg magasfokon kellene beszelnie a roman nyelvet hisz hasonlo oraszamban tanulja azt, mint sajat anyanyelvet, esetunkben a magyar.

Jomagam ugy itelem meg, hogy ha egy egyen egy adott orszagnak az allampolgara, akkor "kotelessege" (fontos) beszelni az adott nyelvet, legyen az barmilyen nyelv. A hivatalos nyelv hianyaban az egyen nem lehet teljes erteku tagja az illeto tarsadalomnak, hisz nem erti meg alapstrukturait, torvenykezeset es semmi egyebet ami az allam hivatalos nyelven folyik. Egyszoval kirekeszti sajat magat a tarsadalombol. Az ellenerv az, hogy o nem is akar resze lenni ennek a tarsadalomnak. Rendben, ehhez joga van, de igy teljes mertekben leszukiti az eletteret, mozgasi szabadsagat de igy is lehet elni. Ez mar az egyen hataskorebe tartozik eldonteni, hogy hogyan szeretne elni.

Erdekes, hogy mint egyenek mindig csak azt nezzuk, hogy milyen jogokat biztosit nekunk a tarsadalom, de mindig hatterbe szorul az, hogy nekunk, mint egyedeknek milyen kotelessegeink vannak. Erre J. F. Kennedy elnok hires mondata igencsak talalo: "Ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country".

Sok orszagba megfordultam es mindenhol azt lattam, hogy mindenki arra torekszik, hogy beszelje az illeto orszag hivatalos nyelvet, ellenkezo esetben eselye nincs integralodni. Rogvest mondhatjuk, hogy az erdelyi magyarsag nem akar integralodni es ez teljes mertekig erheto, sot meg kell tennunk mindent annak erdekeben, hogy fentmaradjunk, mint onallo nemzet az erdelyi medenceben es evszazadok multan is elmondhassuk, hogy itt egykoron magyar oseink epitettek falvakat, varosokat, iskolakat es ma ezek melle masokat emeltunk mi, ezen orokseg varomanyosaikent es orzoikent.

Megnezve az erem ket oldalat, lehet, hogy a "kotelesseg" fogalma kisse bantoan erinthet bizonyos egyedeket, de azt mindenki atlatja, hogy manapsag erdelyi magyarkent beszelni a roman nyelvet annak csak elonyere szolgalhat. Aki Erdelyben akar boldogulni annak szerintem a roman nyelv tanulasa es gyakorlasa nem kotelessegkent jelenkezik, hanem sokkal inkabb egy kihivasnak. Mindazok akik igy elik meg ezt a problemat kepesek megtanulni rovid idon belul romanul es azt eletukben megfeleloen kamatoztatni.

Fogalmazzunk inkabb ugy, hogy a roman nyelv megtanulasa minden erdelyi magyar szamara egy hatalmas elony lehet.

1 Comment:

  1. Johann Stan said...
    Azt gondolom a roman nyelv megtanulasa es anyanyelvi szintu beszelese az erdelyi magyarsag alapveto fennmaradasi tenyezoje. A roman nyelv nelkul egyfajta babuk leszunk. Alacsony szintu munkahelyek, kinlodas hivatalos ugyekert satobbi es satobbi. Meg kell tanulni romanul, kell roman baratokat, ismerosoket szerezni es nem kell elzarkozni. Nem a multat kell banni, hanem a jovo fele kell nezni.

Post a Comment