Tegezodjunk avagy magazodjunk?


Manapsag ez mar sokaknal nem is jelent vita temat, hisz ebben a "modern" vilagban mindenki tegez mindenkit es ahogy haladunk Keletrol mindinkabb Nyugat fele, oriasi mereteket olt ez a "tegezodesi laz". Jogszeru, ha egyaltalan beszelhetunk itt jogszerusegrol? Hasznos? Talan... Mindenkeppen ugy itelem meg, hogy ezen kerdeskor gyokereit a tarsadalom belso kotelekeiben kell keresni illetve a nevelesben.

Jelen pilanatban, a magukat modern tarsadalmaknak nevezo vilagok beleesnek abba a tevhitbe, hogy a modernseg , a vaganysag (lasd cool) , haladottsag leple alatt megszabadulnak mindentol ami regi es szamukra kenyelmetlen. Az az erzesem, hogy igy van ez a magazodassal is. Ketsegtelen, hogy nyelvi szinten sokkal komplexebb strukturakat kell kialakitanunk ha valakit magazunk, mintha kozvetlen uton keveredunk tarsalgasban valakivel. Ez azonban megsem jelenhet okot arra, hogy mindenkit tegezzunk.

"Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, a melyet az Úr a te Istened ád te néked." (Móz 20,12) Ugy erzem, hogy ez a torveny sok mindenre magyarazatot ad. No persze nem csak moralis hanem erkolcsi alapon is erdemes lenne megfontolni, hogy hogyan is kell tiszteletet tanusitani egy embertarsunk irant. Ketsegtelen, es sokan bele is esnek a tevedesbe, hogy azzal, hogy magaznak valakit megoldottak a problemat. Korantsem. Nem eleg csak verbalisan tiszteletet kifejezni hanem tettek es tenyek szuksegesek ezen viselkedesi formak kialakitasahoz es kezd tarsadalmilag (sajnos?) elfogadotta vallni, hogy a tegezodes sem alavalobb ezen jelensegben. Es megis....

Nagyon erdekes jelenseg. A tokes vilagban, ahol igencsak fontos szerep harul(t) a nevre es a hozza tartozo cimre, rangra ma mar a magazodas teljes mertekben kihalo felben van, mig a posztmodern kommunista rendszerekben, ahol elvileg egyformak voltunk (nehanyan egyformabbak, mint a tobbi elvtars) meg mindig divik a magazodas, habar miota a modernseg szele megcsapott mi is hajlunk a tegezodes iranyaban. Valoszinuleg nem csak tarsadalmi okai vannak a jelensegnek hanem nevelesi is. Termeszetesen a ket dolog osszefugg, nem is all szandekomban vitatni.

Mi Erdelyben, tekintely elvu iskolakbol jovunk ami annyit jelent, hogy a tanar fontos szerepet jatszott az eletunkben es a tiszteletunk egyik jol elkulonitheto jele volt a magazodas, ami kulonbseget szabott a tanar es diak kozott. Mi magaztuk oket, ok altalaban tegeztek minket de volt ra pelda, hogy Torok Feri bacsi magazodott. Mi ezt olyan viccesnek tekintettuk de a szavak mogott tartalom is volt. Tisztelet. Manapsag a diakok szidhatjak a tanaraikat hisz oket partolja a torveny. Ok a hatalmasok. Van egy olyan erzesem, hogy kezd megborulni a rend. Az ertekek elvesznek es ujabbak, "modernebbek" lepnek a helyukbe. Talan jomagam lennek osdi? Megtortenhet.

Palyafutasom alatt mar sokszor tortent meg velem, hogy idosebb emberekkel kellett dolgoznom, lasd akademikusok, professzorok, tanarok, mernokok, stb. Mindenki kert, hogy tegezodjem, hisz kollegak vagyunk, egyutt dolgozunk, nekem azert megsem ment. Valahogy nem. A tisztelet nalam magazodast is jelent es szerintem ez igy is marad. Van olyan baratom aki manapsag is magazodik a szuleivel es ez mindig orommel tolt ha alkalmam nyilik hallani oket. Ettol meg a viszonyuk bensoseges es meghitt, megis, valami mas. Persze vitathato, hogy mire is jo ez, hisz szulo gyermek viszonyrol beszelhetunk, ami a legalapvetobb emberi kapcsolat de megis ugy gondolom, hogy szep es meltosagteljes.

Mi is van a tulodalon? Manapsag bemesz egy vendeglobe, egy uzletbe es tizenevesek letegeznek. Ez nem tetszik. Sosem lattuk egymast es megis? Talan valami uj kommunikacios jelenseg? En nem igy tekintem de az en velemenyem manapsag nem mervado. Sot, egyaltalan nem. Nagyon furan tekintenek ram ha egy fiatal holgyet magazok manapsag de bennem az el, hogy ez igy normalis. Az egyetemen a diakjaimat is szivesen tegezem de barkit szivesen magazok ha erre igenyt tart. Ketsegtelen, hogy egy tegezo viszony ad(hat) bizonyos kozelseget de csak mertekkel kell hasznalni.

Gyakran hasznalom a magazodast mint stilaris elemet a kommunikacioban. Mire jo ez? Manapsag nem igazan hasznalatos es osdinak netan sznobnak titulalhato de ennek ellenere megis eloszeretettel alkalmazom ugyanis szint visz a beszelgetesbe. A megszolitasokban magazodast alkalmazok mig a mondat tovabbi reszet mar tegezodesi viszonyba szerkesztem. Igy elerheto egy erdekes kontraszt.

Vegul is, mindenki ugy kommunikal ahogy az a szamara a legmegfelelobb, tisztelettel, vagy nelkule de megis ugy gondolom, hogy "Adjátok meg azért a mi a császáré, a császárnak, és a mi az Istené, az Istennek." (Lk 20,25)

0 Comments:

Post a Comment